Jak vybrat šampon na vousy?

Papírové utěrky, nebo radši vysoušeč? Vítěz souboje není úplně jednoznačný.

Dobrý šampon na vousy by si měl pořídit každý vousáč, kterému záleží na čistotě a zdraví jeho porostu. Šampony odstraňují nečistoty, hydratují pokožku a jsou odrazovým můstkem pro zástřih, styling a celkovou péči. I na tak důležitý první krok se ale často zapomíná.

  • Filip, redaktor Heureka.cz
  • Doba čtení: 4 min.

Mnoho mužů používá ve sprše jeden šampon na všechno – vlasy, tělo i vousy, hlavně aby bylo rychle hotovo. Všechny strniště, plnovousy i kníry si ale zaslouží větší pozornost a začít by se mělo u speciálního šamponu na vousy. Kromě hloubkového čištění totiž vousy zjemňují, vyživují a připravují je na zkrácení a tvarování. Svou šetrností ke kůži zabraňují podráždění a vzniku pupínků pod zarostlými místy. I pokud své vousy necháváte bez povšimnutí a preferujete jejich „přírodní" look, používání šamponu by mělo být součástí osobní hygieny i kvůli odstranění zachyceného prachu a nečistot.

Výhody a nevýhody šamponů na vousy

  • Čištění a revitalizace vousů – vousy budou měkčí a příjemné na dotek

  • Podporuje růst a pěstění – ideální příprava na další styling

  • Přírodní složení – bez syntetických látek, často vhodné i pro vegany

  • Dostupné i jako 2v1 nebo 3v1 – kombinace šamponu na vlasy, vousy a tělo

  • K úplné péči je potřeba i olej, balzám a vosk na vousy

Pokud by vám klasické tekuté šampony nevyhovovaly, k dostání jsou i tuhá nebo suchá mýdla bez omývání vodou.

Důležité parametry

Vůně

S každým šamponem je spojená charakteristická vůně. Nejčastěji se setkáte s ovocným, dřevitým nebo kouřovým aromatem. Vůně šamponu je opravdu jemná a nebude se bít s ostatní kosmetikou, třeba parfémem nebo balzámem. Patrná je hlavně v případě, pokud vás po nanesení čekají intimní chvilky s partnerkou nebo partnerem. To je jeden z nejzásadnějších důvodů, proč na vůni myslet, jinak je její efekt stopový.

Mezi nejpopulárnější vůně patří citrusy, aloe vera nebo tropické ovoce.

Objem

Aby šampon nějakou chvíli vydržel, je lepší se rovnou poohlédnout po objemnější lahvičce. V případě, kdy teprve experimentujete a hledáte ten správný, zase doporučujeme na zkoušku vzít menší balení. Pokud si ale plánujete vousy čistit každý den, nejmenší lahvička vám vystačí jen pár dní, maximálně týdnů.

Příslušenství

Čisté vousy jsou základ, na kterém můžete stavět další kroky, aby váš porost dosáhl kýženého objemu a tvaru. K dokonalosti už chybí jen pár drobností:

Oleje na vousy

Mýdla na vousy

Hřebeny a nůžky na vousy

Balzámy a kondicionéry na vousy

Vosky na vousy

Zastřihovače vousů

Nejčastější otázky

Kolik stojí takový šampon na vousy?

Šampony na vousy jsou cenově stejně dostupné jako obyčejné sprchové gely.

Nejlevnější pořídíte i za méně než 200 Kč, hlavně menší lahvičky prověřených výrobků. Větší balení a exkluzivnější značky hledejte výše za 200 – 400 Kč. Výběrové šampony pro ty nejnáročnější vousáče stojí i více než 400 Kč.

Jak často si mýt vousy?

Obecně platí, že vousy jakékoliv délky a hustoty by se měly mýt minimálně 2–3× týdně. Pokud jste majitelem poctivého plnovousu, ve kterém se usadí víc nečistot, bude potřeba přitlačit a mýt téměř každý den. Jestli pečujete jen o klasické třídenní strniště, můžete naopak ubrat, ale stále čistit pravidelně.

Jak správně čistit vousy šamponem?

Šampon používejte při sprchování. Nejdřív vousy důkladně namočte horkou vodou, pak naneste a vmasírujte šampon, který následně opláchněte. Doporučuje se celý proces ještě jednou zopakovat, abyste se zbavili i posledních zbytků nečistot, zaschlé kůže a mazu. Vousy osušte ručníkem a fén nechte v klidu odpočívat. Pak můžete přejít k aplikaci oleje nebo balzámu. Finální styling provádějte nanesením vosku.

Můžu na vousy použít obyčejný šampon na vlasy?

Nedoporučujeme to. Šampony na vlasy mívají často odlišné složení, které má za cíl stimulovat vlasové kořínky a pokožku hlavy. Vousy naopak může vysušit a citlivou kůži na obličeji podráždit.

Jak jsou na tom kombinované šampony 2v1 a 3v1 na vlasy, vousy i tělo?

Kombinované šampony na vlasy i vousy jsou dnes dost rozšířené a ve většině případů fungují dobře, ale jen pokud neobsahují látky, které by mohly podráždit pokožku (např. sulfáty). Pokud ale svým vousům chcete dopřát maximální luxus, pořiďte raději zvláštní šampon na vousy, který ve svém složení nemusí dělat žádné kompromisy.